در طراحی پاورپوینت، انیمیشن‌ها مانند تیغ دولبه عمل می‌کنند؛ اگر درست و بجا اضافه شوند، ارائه‌ی شما جذابتر و گویاتر می‌شود.
هنگام طراحی اسلایدها، گزینه‌ی انیمیشن به شما کمک می‌کند تا  نوشته‌ها و تصاویر گرافیکی را به‌سادگی متحرک کنید. برای پویایی بیشتر محتوای پرزنتیشن خود، می‌توانید شکلهای مختلف افکت و ظاهر شدن اطلاعات روی اسلایدها را انتخاب و اجرا کنید. همچنین می‌توانید مسیر حرکت دلخواه خود را با کمک تب  “motion path”، به نوشته و تصاویر روی صفحه‌ی اسلاید دیکته کنید؛ مثلا اطلاعات به صورت مارپیچ حرکت کنند.

مراقب باشید با زیاده‌روی در ایجاد انیمیشن و منحرف شدن توجه مخاطبان، ارائه‌ا‌ی غیرحرفه‌ای خلق نکنید!

 هنگام افزودن انیمیشن به پاورپوینت، به خاطر بسپارید:

  • زیاده روی نکنید!

برای طراحی یک پاورپوینت حرفه‌ای، بهتر است انیمیشن‌های ساده به کار ببرید. با وجود پیشنهادهای متنوع پاورپوینت برای متحرک‌سازی اطلاعات روی اسلاید، انیمیشن‌هایی را انتخاب کنید که مفهوم و اصل محتوای ارائه‌تان را به حاشیه نبرند. سعی کنید تنها در یک سوم اسلایدها انیمیشن ایجاد کنید؛ فهرست‌ها، نقشه‌ها، جدول‌ها و نمودارها گزینه‌های ایده‌آلی برای افکت دادن هستند.

  • انسجام و یکدستی را حفظ کنید

در اختیار داشتن گزینه‌های متنوع افکت دادن، به این معنی نیست که باید از همه‌‌‌ی آنها در طراحی پاورپوینت خود، استفاده کنید! بهتر است در سراسر پرزنتیشن، انیمیشن‌های معمول‌تر و شبیه به هم را به کار ببرید تا ارائه‌ای منسجم داشته باشید.

  • مسیر مشخص کنید

برای افزودن انیمیشن‌ها، حواستان به چگونگی برقراری ارتباط چشمی مخاطب با صفحه‌ی نمایش باشد؛ نگاه مخاطبانتان باید روی ارائه‌ی شما متمرکز شود. افکت‌هایی‌ که محتوا را از گوشه‌های اسلاید به وسط صفحه می‌فرستند، مناسب نیستند. انیمیشن‌هایی انتخاب کنید که نگاه مخاطبان را به جایی که می‌خواهید متمرکز شوند، هدایت کند؛ مثلا، طراحی اسلایدها را می‌توانید با یک تصویر و یا آیکون از بالا یا سمت راست (چپ: اگر انگلیسی است) صفحه، شروع کنید تا حاضران را راهنمایی کنید که از کجا و چه مسیری را باید دنبال کنند.

انیمیشن گذاری

  • افکتها را ترکیب کنید

برای داشتن یک پرزنتیشن موثر، هنگام قرار دادن انیمیشن روی پاورپوینت، افکتها را ترکیب کنید. می‌توانید افکتهای ترکیبی را در یک اسلاید یا در اسلایدهای مرتبط با یک سوژه به کار ببرید. اینطوری محتوای پرزنتیشن شما به یک انیمیشن محدود نمی‌شود و جذابتر است.

  • به زمان‌بندی توجه کنید

پاورپوینت به شما کمک می‌کند که زمان‌بندی انیمیشن‌ها را تنظیم کنید. تعیین بازه‌ی زمانی مناسب برای اجرای انیمیشن‌ها (زمان‌بندی ظاهر شدن، مکث و محو شدن اطلاعات)، نقش موثری در کیفیت ارائه‌ی شما ایفا می‌کند. برای داشتن یک پاورپوینت پرزنتیشن حرفه‌ای، از تند و کند کردن بیش ‌از اندازه‌ی حرکت انیمیشن‌ها‌، پرهیز کنید تا نتیجه ی معکوس حاصل نشود.


پیشنهاد ‌می‌کنیم ببینید: ده نکته کلیدی برای طراحی ارائه با پاورپوینت


 

برگرفته از: presentbetter

به اشتراک بگذارید

پاسخ