ارائه‌های شلوغ و پر از نوشته کسالت‌آورند. تا به حال، شده که در چنین جلساتی تا آخر بنشینید؟
اگر از آن دسته افرادی هستید که موقع طراحی ارائه، وقت زیادی را صرف نوشتن همه‌ی اطلاعات ضروری و غیر ضروری می‌کنید، باید به شما بگوییم که فقط وقتتان را تلف می‌کنید! مردم جذب چنین ارائه‌های خشک و بی‌روحی نمی‌شوند.

قدرت تصاویر
در طراحی با پرزی، به قدرت تصاویر اتّکا کنید. قرار دادن تصویر و عکس به جای نوشته، هم سریعتر و راحت‌تر است و هم بهتر فهمیده می‌شود. علاوه بر این، ارائه‌ی شما برای مخاطبانتان جالب و به یاد ماندنی خواهد شد.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: با پرزی متفاوت ارائه کنید


روش افزودن تصویر در پرزی

اگر برای طراحی پرزنتیشن از نرم‌افزار پرزی کمک می‌گیرید و می‌خواهید در کارتان تصویر قرار دهید، به قسمت مورد نظرتان در صفحه‌ی پرزی که عکس را قرار است آنجا اضافه کنید، بروید.
روی آیکون (image) کلیک کنید یا در منوی بالای صفحه پرزی، از طریق insert وارد image شوید. در کادری که باز می‌شود تصویر مورد نظر را پیدا و باز کنید. تصویر روی صفحه ظاهر می‌شود. حالا می‌توانید آن را جابجا کنید، اندازه‌اش را تغییر دهید و یا در جهات مختلف آن را بچرخانید.

گذاشتن عکس در پرزی

  • جابجا کردن تصویر:

روی تصویر کلیک کنید و هر جای بوم (صفحه‌ی سفید) پرزی که خواستید، آن را ببرید و با رها کردن موس، آن را در جای دلخواه قرار دهید.

  • تغییر اندازه:

برای تغییر اندازه‌ی عکس روی تصویر کلیک کنید تا کادر دور آن ظاهر شود، سپس یک گوشه‌ی عکس را بکشید تا سایز کلی آن، بزرگ یا کوچک شود.

  • چرخاندن یا تغییر جهت عکس:

روی تصویر کلیک کنید تا انتخابش کنید. سپس یکی از گوشه‌های کادر تصویر را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید تا جهت عکس را عوض کنید. همچنین بسته به نسخه‌ی مورد استفاده‌تان، در ویندوز می‌توانید کلید alt در سمت راست کیبورد و کلید کنترل (ctrl) را همزمان نگه دارید و در مک،  کلید فرمان (cmd) را نگه دارید و عکس را در جهات متفاوت بچرخانید.

کلیدهای میانبر
با طراحی یک پرزنتیشن قوی می‌توانید توجه حاضران را جلب کنید. وقتی اطلاعاتتان را با دیگران به اشتراک می گذارید، حواستان باشد که قرار نیست یک گزارش خشک تحویل دهید! حتی موضوعات جدی و رسمی را هم میتوان بر حسب امکانات و شرایط، جذاب و روان ارائه کرد. بهتر است موارد ذیل را هنگام طراحی ارائه و برگزار کردن آن، در نظر بگیرید.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: ده پیشنهاد برای جذاب‌تر شدن ارائه‌های دانشگاهی


از نمودار و ارقام سریع نگذرید!

از آمار و ارقام، سریع عبور نکنید. اندکی روی آن، مکث کنید و درباره‌اش بیشتر بگویید. اینطوری به مخاطبانتان فرصت درک و هضم موضوع را می‌دهید. توضیح بدهید که محتوای نمودار چه می‌گوید و برای آنها چه کاربردی دارد. هر چه شفاف‌تر و بهتر مقصودتان را برسانید، شانس بیشتری خواهید داشت که حرف‌هایتان در ذهن مخاطبانتان باقی بماند.

نمودار و جدول شلوغ
از نمودار و جدول متوالی پرهیز کنید!

مهم نیست اعداد و ارقام چقدر اهمیت دارند، باید بدانید که نمودار و جدول بیش از اندازه، مخاطب را گیج و آشفته می‌کند. موقع طراحی با پرزی یا پاورپوینت، به جای نمایش چارت و نمودارهای پی در پی که خسته‌کننده است، تصاویر و عکس‌های متنوع  را برای کنجکاوی و جذب مخاطبانتان نشان دهید.
سعی کنید به جای ردیف کردن نمودار و جدول پشت سر هم، هر بار یک نمودار نشان دهید. هر چقدر اطلاعات بیشتری در لحظه، به مخاطب نشان دهید همانقدر حرفهای شما را کمتر و سخت‌تر خواهند فهمید؛ بنابراین، علاقه‌ی کمتری به شنیدن بقیه‌ی مطالب نشان می‌دهند.

 از رنگ‌ها برای تاکید روی تصاویر کمک بگیرید

موقع طراحی پرزنتیشن، اطلاعات زیادی هست که دوست دارید با بقیه به اشتراک بگذارید، اما اگر خروجی کار شما مغشوش و خسته‌کننده شود، چه می‌کنید! با کمک ویژگی بزرگنمایی پرزی، می‌توانید روی هر نقطه‌ای زوم کنید تا بهتر و بزرگتر دیده شود، پس به جای انباشتن اطلاعات روی یک قسمت از صفحه‌ی پرزی، تصاویر مهم و مورد نظر خود را در چند جای صفحه بگذارید. سپس با استفاده از رنگ‌ها، هر بار یک مورد را متمایز و برجسته (highlight) کنید تا توجه بقیه هم جلب شود و بهتر روی آن تمرکز کنند.
باز هم، از نرم‌افزار طراحی پرزی خواهیم گفت.

برگرفته از: prezi

به اشتراک بگذارید

پاسخ