«پاورپوینت» یکی از پرکاربردترین برنامه‌های نرم‌افزار«آفیس» است که برای سیستم عامل «ویندوز» و «مک» طراحی شده‌است. پاورپوینت، برنامه‌‌‌ی طراحی ارائه “presentation”، بر پایه‌ی نمایش اسلاید است؛ اسلایدها (برگرفته از نام اسلایدپروژکتور) صفحه‌هایی مجزا هستند که  محتوای آنها می‌تواند ترکیبی از متن نوشته، نمودار، تصویر، صدا، فیلم و … باشد. با نرم افزار طراحی پاورپوینت، می‌توانید ایده‌های خود را به سادگی و بهترین شکل، به تصویر بکشید.

معرفی پاورپوینت

در طراحی اسلاید حرفه‌ای نیستید؟ نگران نباشید! برای طراحی ارائه‌ای قوی و چشمگیر که پیامتان را به خوبی منتقل کند، نرم‌افزار پاورپوینت ویژگی‌ها و امکانات راحتی فراهم کرده‌است.

برای نمونه، «دیزاینر» پاورپوینت، به صورت پیش‌فرض، گزینه‌های متنوعی را پیشنهاد می‌کند که می‌توانید با انتخاب ازمیان آنها، اسلایدها را بهتر طراحی کنید. وقتی محتوا به اسلاید اضافه می‌کنید، دیزاینر در پس‌زمینه فعال است تا محتوای مورد نظر شما را با صفحه بندی(لی‌اوت)های حرفه‌ای و مناسب، جفت‌‌ و جور کند؛ داده‌های متنی را به‌سادگی به اسمارت آرت (نمودارها و شکلهای گرافیکی) تبدیل کند؛ وقتی آنلاین هستید عکس و تصویر پیشنهاد می‌کند؛ با گزینه‌ی استایل، می‌توانید  قاب برای عکسها انتخاب کنید و…

از آنجایی که پاورپوینت بخشی از مجموعه‌ی آفیس است حتی می‌توانید از سندنوشته‌های «ورد» و کاربرگ‌های «اکسل» در طراحی اسلایدها  بهره ببرید؛ نسخه‌ی مجزای پاورپوینت”powerpoint viewer” هم برای کسانی که نیازی به آفیس ندارند اما می‌خواهند فایل‌های پاورپوینت را مشاهده کنند، به صورت لینک دانلود موجود است. البته جدیدترین نسخه‌ی آن، فقط ویندوز را ساپورت می‌کند.

طراح و ایده‌پرداز اصلی پاورپوینت، دانشجوی دکترای سابق دانشگاه برکلی، «رابرت گاسکینز» است؛ ایده‌ی اولیه‌ی گاسکینز، طراحی برنامه‌ای اسلایدمحور بود که روند ارائه کردن را ساده کند. او طرح اولیه و توسعه‌ی آن را با همکاری دنیس استین  و توماس رادکین در یک استارتاپ «شرکت نرم افرار کامپیوتر فورثاوت» شروع کرد؛ جایی که این ایده، شرکت «اپل» را جذب کرد. نام نسخه‌ی اولیه‌ «پرزنتر» بود که مدتی بعد «پاورپوینت» نامیده شد. در سال ۱۹۸۷ برای سیستم عامل مکینتاش عرضه شد. همان سال مایکروسافت این اپلیکیشن را ۱۴میلیون دلار خرید که جزء دستاوردهای  برجسته‌‌اش شد. این نرم‌افزار به طور رسمی در سال ۱۹۹۰ همزمان با تاریخ انتشار ویندوز ۳ عرضه شد.

ارائه پاورپوینت برای مکینتاش 1987

از سال ۲۰۱۲ نسخه‌های مختلف پاورپوینت، با نصب بر روی بیش از یک میلیارد کامپیوتر، ۹۵ درصد سهم نرم‌افزارهای ارائه کنفرانس، در بازار جهانی را  به خود اختصاص داده‌است. مایکروسافت برای تلفن‌های همراه با سیستم عامل اندروید و اپل، هم نسخه ی پاورپوینت عرضه کرده‌است. جدیدترین نسخه‌‌ی پاورپوینت ۲۰۱۶ همراه با دیگر مجموعه آفیس، سال ۲۰۱۵ هم برای ویندوز و هم مک عرضه شد. از جمله ویژگی‌های این نسخه‌ی جدید، می‌توان به گزینه‌های متنوع‌تر متحرک‌سازی”transition” و قابلیت گرافیکی سه‌بعدی اشاره کرد.

از ویژگی‌های خوب پاورپوینت، ضبط فایل‌ها با فرمت‌های “”video/audio H.264/AAC است که کیفیت بالا وحجم کمی دارند.  در نهایت، گزینه‌ی طراحی با پاورپوینت، به شما امکان می‌دهد:

  • از طریق صفحه‌ی مونیتور کامپیوتر، لپ‌تاپ و تبلت برای یک جمع کوچک و از طریق ویدیوپروژکتور برای جمعی بزرگتر، ارائه کنفرانس داشته باشید.
  • اسلایدهای پاورپوینت را بر روی کاغذ پرینت بگیرید.
  • مجموعه‌ی اسلایدهای پاورپوینت را به  سی‌دی منتقل کنید.
  • اسلایدهای پاورپوینت می‌توانند اساس وبکست‌ها را شکل دهند.
  • می‌توانید ارائه‌های آنلاین داشته باشید.
  • روی وبلاگ یا وبسایت بگذارید.
  • در شبکه‌های اجتماعی مجازی مثل فیسبوک و سرویس اشتراک ویدیو مثل آپارات به اشتراک بگذارید
  • تنظیم اسلایدهای ارائه، به صورت نمایش خودکار و بدون حضورفیزیکی ارائه کننده؛ این امتیاز در برخی نسخه‌های پاورپوینت فعال است که می‌تواند درغرفه‌های نمایشگاهی و بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده شود یا به صورت ویدیو به یک مشتری ارسال شود.

یکی از خدماتی که استودیوی تخصصی پرزنتا ارائه می دهد طراحی پاورپوینت می‌باشد که می‌توانید نمونه کارهای مربوطه را مشاهده نمایید.
برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با تیم طراحی پرزنتا تماس حاصل فرمایید.

مشاوره با تیم پرزنتا

به اشتراک بگذارید

پاسخ