«پرزی» “prezi” نرم‌افزار طراحی ارائه و رقیب نرم‌افزارهای سنتی و اسلایدمحور (مانند پاورپوینت) است.خاستگاه این نرم‌افزار مجارستان بوده و کلمه «پرزی» کوتاه‌شده‌ی پرزنتیشن به زبان مجاری می‌باشد.

شرکت طراح و توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار ارائه‌ی پرزی، سال ۲۰۰۹ با همکاری آدام فیشر(ایده‌پردازاصلی)، پیترهالاسی و پیتر آروای تاسیس شد. دو ماه پس از تأسیس،‌ اولین سرمایه‌گذار بزرگ پرزی، “TED” بود. چند وقت بعد، اولین شعبه‌ی شرکت، در سانفرانسیسکوی آمریکا افتتاح شد.

این برنامه، بر خلاف فرم و قالب اسلایدها که کاربر را محدود می‌کنند، یک صفحه‌ی‌ سفید و نامحدود با امکان حرکت و بزرگنمایی در اختیار طراح ارائه می‌گذارد. می‌توانید هر جایی از صفحه که دوست دارید اطلاعات متنی و تصویری بگذارید؛ فقط کافیست برای ارائه‌ی خود، مسیرهای حرکت و جابجایی تعریف کنید. صفحه‌ی نقشه‌‌مانند پرزی، با یک نمای کلی این امکان را برای ارائه‌کننده فراهم می کند که آزادانه بین موضوعات انتخابی، حرکت کند و روی جزییات دلخواه یک سوژه زوم کند تا مخاطبان هم آن را دقیق ببینند.

یکی از پایه‌گذاران پرزی می‌گوید: «این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا افکارتان را بهتر سامان‌دهی کنید، صریحتر و شفافتر با مخاطبان در میان بگذارید، تاثیرگذارتر عمل کنید و آنها راحت‌تر مقصودتان را درک می‌کنند.»

برنامه‌ی طراحی پرزی با قابلیت داستان‌‌پردازی بصری، در جذب مخاطبان موفق‌تر است. بر اساس یک مقایسه میان دو نرم‌افزار ارائه‌ی کنفرانس، کاربران «پرزی»  را ۵/۱۲% سازمان‌یافته‌تر، ۴/۱۶% جذابتر، ۹/۲۱% ترغیب‌کننده‌تر و ۳/۲۵% کارآمدتر از «پاورپوینت» می‌دانند.

برنامه‌ی پرزی در سال ۲۰۱۱ برای «آی‌پد» ، سال ۲۰۱۲ برای «آیفون» و سال ۲۰۱۵ برای «اندروید» عرضه شد.

نرم‌افزار طراحی ارائه‌ی «پرزی»، از مدل فری‌میوم”freemium” پیروی‌ می‌کند؛ با ابزار رایگان طراحی موجود در سایت، می‌توانید به صورت آنلاین، طراحی ارائه انجام دهید اما برای دسترسی به امکانات بیشتر از جمله: کنترل و تغییر تنظیمات شخصی و امنیتی ارائه و ویرایش آفلاین، باید برای نسخه‌های حرفه‌ای تر مبلغی بپردازید. نسخه‌ی دسکتاپ پرزی هم، قابلیت محدود زمانی برای طراحی آفلاین دارد.  فرمت فایل‌ ارائه‌ی پرزی .exe  است که با بیشتر سیستم‌ها همخوانی دارد. متاسفانه پرزی هنوز از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند.

پرزی «کلاسیک» مبتنی بر فلش بود اما نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی آن به نام پرزی «نکست»”prezi next” و پرزی «بیزینس»”prezi business” مبتنی بر وب و HTML5 هستند. ارائه‌ی شما بدون نیاز به نرم‌ا‌‌‌فزاری خاص در وب، ایجاد و روی فضای ابری “cloud” ذخیره می‌شود؛ از طریق مرورگرهای اینترنتی می‌توانید به  برنامه دسترسی داشته باشید. البته پرزی نکست، مرورگر اینترنت اکسپلورر را پشتیبانی نمی‌کند. در سایت اصلی ، نسخه‌ی قدیمی کلاسیک  و نسخه‌‌های جدیدتر در دسترس است.

برنامه‌ی «پرزی بیزینس» که سال ۲۰۱۶ عرضه شد، روی جاوااسکریپت کار می‌کند و با سیستم عامل‌های جدید هم‌خوانی دارد. این نرم‌افزار مختص کسب‌وکار، برای فروش محصولات مختلف و بازاریابی حرفه‌ای طراحی شده‌است؛ همان سیستم اصلی پرزی را دارد و با ابزارهای خلاقانه‌ی طراحی تجارت‌محور، مانند تحلیل هم‌زمان داده‌ها، ویژگی اظهارنظر و ویرایش هم‌زمان و… تکمیل شده‌است. از دیگر امکانات این برنامه، طرح اتاقهای مجازی کنفرانس برای کنترل و برگزاری ارائه‌ی زنده و از راه دوراست.

طراحان پرزی، اصطلاح «ارائه‌ی گفت‌وگو- محور» “conversational presenting” را سال ۲۰۱۵ ابداع کردند که معلول جریان سیال اطلاعات و حرکت آزادانه‌ی دوربین روی صفحه، در طول ارائه است؛ قابلیتی که اجازه می‌دهد سوال‌ها و نکات مهم هر زمان که لازم است، مطرح شود؛ برخلاف یک مسیر از پیش تعیین شده در ارائه‌های اسلایدمحور، روال ارائه با پرزی، تابع مسیر گفت‌وگو و پرسش و پاسخ است، حتی ترتیب بیان مطالب هم ممکن است جابجا شود.  بنابراین ارائه‌ی شما پویاتر و انتقال پیامتان، قوی‌تر و به یاد ماندنی‌تر خواهد شد.

گفته شد که پرزی برگرفته از پرزنتیشن است. در حقیقت، این کلمه از ریشه ‌prezentáció می‌آید که مجارستانی است. در حال حاضر، کاربران جهانی «پرزی» بیش از ۸۵ میلیون نفر هستند و حدود ۳۲۵ میلیون ارائه طراحی کرده‌اند. شاید برایتان جالب باشد که ببینید آنها چگونه پرزی را در اینترنت جست‌وجو کرده‌اند.

 

یکی از خدماتی که تیم پرزنتا ارئه می‌دهد، طراحی پرزی می‌باشد که علاوه بر فایل اجرایی، اینفوگرافیک ارائه را نیز می‌توان دریافت کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت مشاوره می‌توانید با تیم پرزنتا تماس حاصل فرمایید.

مشاوره با تیم پرزنتا

به اشتراک بگذارید

پاسخ