طراحی اسلاید، مهمترین قسمت طراحی و ساخت پاورپوینت است. خیلی از افراد موقع طراحی پاورپوینت حرفه‌ای، دچار اشتباهات رایج و کلیشه‌ای می‌شوند. طراحی اسلاید با گرافیک‌ پیچیده و ردیف کردن مطالب پشت سر هم (با بولت پوینت و بدون تصویر)‌، کسالت آور و بی‌ارزش است.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید : ۱۵ اشتباه رایج در ارائه!


همفکری و مشورت قبل طراحی
چند راهکار برای طراحی اسلاید پاورپوینت حرفه‌ای

• قبل از شروع طراحی ارائه، طرح پیشنهادی را بررسی کنید. می‌توانید با مشتری یا شخص مسئول تنظیم قرارداد بین شما و شرکت، گفت‌وگو کنید تا باید و نبایدهای طراحی پروژه دستتان بیاید. قبل از شروع طراحی اسلاید، باید بدانید که چند اسلاید می‌توانید طراحی کنید یا از چه قالب پاورپوینتی، بهتر است استفاده کنید.

• توصیه می‌کنیم قبل از آغاز طراحی ارائه با پاورپوینت یا هر نرم‌افزار دیگری ( گوگل اسلایدز، پرزی و کی‌نوت)، پیام محوری پروژه را مشخص و استراتژی انتقال آن را تعریف کنید.

• از یک طراح حرفه‌ای برای طراحی قالب اسلاید پاورپوینت کمک بگیرید. ظاهر پرزنتیشن هم، در کنار تولید محتوا مهم و تأثیرگذار است. بهتر است که تمپلیت‌های ساده و اسلایدهای خلوت را بیشتر به کار ببرید.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید : سه استراتژی برای طراحی پاورپوینت حرفه‌ای


• اولین اسلاید را به معرفی صاحب پروژه (خودتان، شرکت یا شخص متقاضی) اختصاص دهید. مواردی مثل در نظر گرفتن مسئولیت یا سلب مسئولیت صاحب پروژه در زمینه‌ای خاص، بهتر است در همین اسلاید اول آورده ‌شود.

• طراحی اسلاید دوم را به تعریف خطوط کلی و اصلی موضوع ارائه، اختصاص دهید. به شرطی که با محدودیت تعداد اسلایدها مواجه نباشید، ساختن این اسلاید برای آشنایی اولیه‌ی مخاطب با نمای کلی پروژه، مفید است.

نشانگر لیزری
• برای اشاره به مطالب روی اسلاید می‌توانید از نشانگر لیزری کمک بگیرید تا توجه بقیه را جلب کنید. همچنین، می‌توانید یک اسلاید مشخص، شروع هر بخش جدید بگذارید. راهکار دیگر این است که از هایلایت رنگی یا نمادهای تصویری برای جلب توجه مخاطبان به نکات مهم استفاده کنید.

• در هر اسلاید فقط یک مطلب مهم و اساسی را مطرح کنید.

• موقع طراحی پاورپوینت، طوری برنامه‌ریزی کنید که روی هر اسلاید، حداکثر یک دقیقه صحبت کنید. بعضی از اسلایدها شاید فقط چند ثانیه وقت بگیرند؛ توضیح بعضی از اسلایدها هم ممکن است دو سه دقیقه زمان ببرد. اگر بتوانید بیشتر از یک اسلاید در دقیقه را ارائه کنید، مدیریت همزمان وقت و محتوا برایتان راحت‌تر خواهد شد.

• در طراحی پاورپوینت، سه سوال از خود بپرسید(هر اسلاید باید پاسخ یک سوال یا بیشتر را در بر بگیرد) :

چه-چگونه-چرا؟
چه ؟

ایده‌ی اصلی پرزنتیشن چیست؟ درباره‌ی چه چیز می‌خواهید صحبت کنید؟ چه طرحی قرار است ارائه کنید؟ پاسخ این پرسش‌ها معمولاً در قسمت مربوط به عنوان (title) اسلایدها می‌آید. مثلاً : تکرار یک عکس در تمام صفحات پاورپوینت – آموزش ساخت پاورپوینت حرفه‌ای

چگونه ؟

چگونه می‌خواهید برنامه‌ی خود را پیاده کنید؟ چه راهکارهایی دارید؟ جواب این پرسش، بخش زیادی از بدنه‌ی اسلاید را اشغال می‌کند. مثلاً : راهکارتان قرار دادن فیلم آموزشی و ویدیو در پاورپوینت فعلی یا سایت و فضای مجازی است.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید : چگونه ویدیو در پاورپوینت بگذاریم؟


چرا ؟

چرا اصلاً چنین طرحی باید اجرا شود؟ چرا مشتری باید با طرح شما موافقت کند؟ چه امتیاز و سودی برای او دارد؟ جواب این سوال، می‌تواند در یک کادر و طرح گرافیکی بزرگ و مشخص در پایین اسلاید قرار بگیرد. مثلاً: آموزش ساخت پاورپوینت و ترفندهای ارائه در قالب فیلم و ویدیو، جذابتر است یا مخاطب بیشتری جذب می‌کند.

طراحی اسلاید روشن و واضح
• هر اسلاید را تا جایی که می‌توانید روشن و واضح طراحی کنید که به نشانگر یا توضیح شما نیاز نداشته باشد.

• آخرین اسلاید را به ارائه‌ی نقطه‌ی قوت پروژه اختصاص دهید. در این اسلاید می‌توانید بگویید که چرا فکر می‌کنید طرح پیشنهادی شما، نیاز مشتری را به بهترین شکل ممکن برآورده می‌کند و برای اجرای آن، باید به تیم شما اعتماد شود.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید : چرا و چگونه باید روی پاورپوینت حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کرد؟


تیم پرزنتا با شعار خلق ارائه‌ بی‌همتا، در کنار شماست تا با بهترین مشاوره، بتوانید فراتر از آنچه انتظار می‌رود، ارائه کنید. به سایت ما سر بزنید و با خدمات ما آشنا شوید.

برگرفته از : wittcom

به اشتراک بگذارید

پاسخ