سالها، «پاورپوینت» انتخاب اول کاربرها برای طراحی حرفه‌ای ارائه بود اما اخیراً، یک رقیب جدی به اسم «پرزی» پیدا شده‌است. پرسش مهم این است: طراحی با پاورپوینت یا پرزی؟ کدام‌یک بهتر است؟
هر دو برنامه ویژگی‌هایی دارند که پرطرفدارشان می‌کند و در عین حال، اشکالاتی دارند که دردسرآفرین و آزاردهنده است. شما فکر می‌کنید که کدام نرم‌افزار طراحی ارائه، برای کارتان مناسبتر است؟
در ادامۀ مقاله، نقاط قوّت و ضعف پاورپوینت و پرزی مقایسه شده‌است تا ببینید کدام‌یک را ترجیح می‌دهید برای طراحی پرزنتیشن انتخاب کنید.

امتیاز طراحی پاورپوینت
امتیاز طراحی پاورپوینت

محیط آشنا و کاربرپسند

از آنجا که حداقل با یکی از برنامه‌های مایکروسافت مثل آفیس کار کرده‌اید، پس محیط پاورپوینت برای شما آشناتر و کاربرپسندتر User-friendly است.

انیمیشن‌های سفارشی

برای طراحی با پاورپوینت، شما می‌توانید تعدادی انیمیشن (حرکت‌دهی به محتوای درون اسلاید) و افکت‌ جذاب را انتخاب کنید که از قبل طراحی شده‌اند. این انیمیشن‌های سفارشی و پیش‌فرض در منوی پاورپوینت قرار دارند. با انتخاب آنها می‌توانید نحوۀ نمایش مطلب را در اسلاید پاورپوینت تنظیم کنید.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: باید و نبایدهای انیمیشن‌گذاری در پاورپوینت


قالب رایگان
قالب آماده و رایگان!

پاورپوینت پر از تمپلیت‌هایی است که به راحتی در دسترس شما هستند. این قالب‌های رایگان به صورت پیش‌فرض در پاورپوینت قرار گرفته‌اند. با کمک آنها می‌توانید بدون دانش خاص و تجربۀ لازم، ارائه‌های متنوع و خوبی را طراحی کنید.

 هایپرلینک فوری!

موقع طراحی پاورپوینت، اگر بخواهید کسی را به یک وبسایت یا بخش دیگری از ارائه راهنمایی کنید، با کمک گزینۀ هایپرلینک برای مطلب مورد نظرتان پیوند (لینک) بسازید. هر کس که ارائۀ شما را می‌بیند، می‌تواند با کلیک روی آن، فوراً به مکان‌ پیشنهادی شما هدایت می‌شود.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: چه قالبی برای طراحی پرزنتیشن مناسب است؟


ضعف طراحی پاورپوینت
ضعف طراحی پاورپوینت

تمپلیت یکنواخت

طرح تمپلیت‌های پاورپوینت شباهت زیادی به هم دارند. وقتی به این قالب‌های آماده نگاه می‌کنی، انگار از یک خانواده‌اند! ظاهر پرزنتیشن‌هایی که با پاورپوینت طراحی شده‌اند، به اندازۀ ارائه‌هایی که با پرزی ساخته شده‌اند، منحصر به فرد نیست.

 فرمت خطی!

فرمت خطی پاورپوینت برای همه خوشایند نیست. اگر در طول برگزاری ارائه، بخواهید به مطالب قبلی یا بعدی مراجعه کنید، مجبورید اسلایدها را پشت سر هم عوض کنید تا به اسلاید مورد نظرتان برسید. این کار وقت‌گیر است و شاید تمرکز مخاطب را بر هم بزند.

نصب روی کامپیوتر

نرم افزار پاورپوینت را باید روی کامپیوتر نصب کنید. اگر لازم باشد که در طراحی اسلایدها یا محتوای ارائه تغییری ایجاد کنید، باید نرم افزار پاورپوینت حتماً در دستگاه شما نصب شده باشد. یکی از مشکلات احتمالی این است که فایل پاورپوینت شما با نسخۀ آفیس کامپیوتر محل ارائه، سازگار نباشد و نتوانید فایل را اجرا کنید.

امتیاز طراحی پرزی
امتیاز طراحی پرزی

 نصب نمی‌خواهد!

یکی از ویژگی‌های مهم پرزی، این است که به دانلود کردن نیاز ندارد. تنها چیزی که برای طراحی پرزی لازم دارید، وصل شدن به اینترنت است و بس!

 قابلیت زوم

قابلیت زوم پرزی به کاربر اجازه می‌دهد که با کلیک کردن یک دکمه و عقب و جلو رفتن دوربین روی صفحه، بتواند یک نمای کلی از پرزنتیشن داشته باشد. در طول ارائه، هر وقت اراده کنید، می‌توانید با زوم کردن Zoom In/Out، جزیی‌تر به محتوا نگاه کنید.

طراحی منحصربه‌فرد

برخلاف پاورپوینت، پرزی با یک صفحه سفید نامحدود (بدون کادر و سایز مشخص) به طراح ارائه اجازه می‌دهد که به داده‌ها، مسیر دلخواه بدهد. در طراحی با پرزی، چینش اطلاعات در صفحه با محدودیت روبرو نیست.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: با پرزی متفاوت ارائه کنید


همکاری راحت

پرزی وب‌محور است و کاربرها می‌توانند بدون اینکه کنار هم باشند، هم‌زمان روی طراحی پرزنتیشن کار کنند و مطالب را به اشتراک بگذارند. طراحی پرزی برای همکاری گروهی، یک گزینۀ مناسب است.

ضعف طراحی پرزی
ضعف طراحی پرزی

قالب‌های محدود

پرزی نسبت به پاورپوینت، الگو و قالب آمادۀ کمتری دارد. این طرح‌ها قابل ویرایش هم نیستند. اگر کم‌تجربه‌اید یا اشتیاق زیادی به طراحی حرفه‌ای ندارید، طراحی با پرزی برای شما ساده نیست.

محیط و ظاهر ناآشنا

برخلاف پاورپوینت که ظاهر آشنا و مشابهی با دیگر برنامه‌های آفیس و مایکروسافت دارد، ظاهر پرزی شناخته‌شده نیست. بنابراین بحث آشنا شدن با محیط پرزی و یادگیری طراحی پرزی، کمی از جذابیت این برنامه می‌کاهد.

امکان چاپ نیست!

ساختار پرزی بر اساس طراحی اسلاید نیست. برخلاف پاورپوینت، نمی‌توانید ارائۀ خود را برای دیگران چاپ و منتشر کنید! پیشنهاد «پرزنتا» تهیۀ فایل اینفوگرافیک از ارائۀ شما است.

پاورپوینت یا پرزی؟

خیلی از حرفه‌ای‌ها برای فرار از ساختن پاورپوینت کُشنده و کسالت‌آور، سراغ پرزی می‌روند. توصیه می‌کنیم آن برنامه‌ای را انتخاب کنید که نیازهای شما را پاسخ می‌دهد و انتظارات شما را در طراحی ارائۀ دلخواهتان برآورده می‌کند.

برگرفته از : ethos3

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید

پاسخ