طراحی نمودار درختی Family-tree Chart با پاورپوینت یکی از صدها کاربرد نرم افزار پاورپوینت است. یک نمودار درختی خانوادگی hierarchy مثل یک شجره‌نامه خانوادگی است. این چارت‌ها بر اساس سلسله مراتب، جزئیات رابطه میان اعضای یک خانواده را نمایش می‌دهد.

طراحی چارت سازمانی با SmartArt

با اسمارت‌ آرت پاورپوینت می‌توانید به‌راحتی چارت‌های سازمانی متنوعی بر اساس نیازتان طراحی کنید. طراحی نمودارهای درختی در محتوای گزارش عملکرد یک سازمان، موسسه و … کارکرد موثری دارند. این اِلِمان‌های بصری به معرفی، تبلیغ و بهبود کیفیت عملکرد شرکت کمک می‌کنند.

با طراحی نمودار درختی سازمانی در پاورپوینت می‌توانید:

۱ . اسامی هیئت اُمَنا، هیئت مدیره یا بنیان‌گذارها را نمایش دهید.

۲ . سِمَت‌های شغلی را بر اساس سلسله مراتب موجود، تنها یا همراه اسامی وارد کنید.

۳ . بخش‌ها و دپارتمان‌های کاری و ارتباطشان با یکدیگر را نشان دهید.

۴ . به دیگران نشان دهید که چه کسانی و در چه سال‌هایی در این شرکت کار کرده‌اند.

۵ . نمودار مدیریتی طراحی کنید تا کارمندها بدانند که به چه کسانی باید گزارش بدهند و مسئولین پروژه‌ها چه کسانی هستند.

۶ . روند تولید محصول، ارائه خدمات و روند پیشرفت شرکت را نمایش دهید و …

آموزش مراحل طراحی نمودار درختی با پاورپوینت

قبلاً با کمک ابزار اسمارت‌آرت به شما یاد دادیم که چطور تایم لاین رسم کنید. حالا می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توانید نمودار درختی با پاورپوینت طراحی کنید.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: چگونه در طراحی پاورپوینت تایم لاین بسازیم؟


در نوار ابزار بالای پاورپوینت روی زبانۀ Insert بروید. در نوار جدید روی Smartart بروید.

طراحی نمودار درختی با اسمارت آرت پاورپوینت
روی دکمۀ Smartart که کلیک کنید، پنجره‌ای باز می‌شود. در سمت چپ این پنجره، انواع چارت‌ها را می‌بینید. روی  Hierarchy کلیک کنید.

طراحی نمودار درختی در پاورپوینت

حالا در سمت راست پنجره، چند مدل نمودار تصویری می‌بینید. با توجه به نیازتان هر کدام را که خواستید، انتخاب کنید. برای طراحی نمودار درختی استاندارد می‌توانید از Organzational chart  استفاده کنید. هر نموداری که خواستید را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید.

وقتی که یک نمودار را انتخاب می‌کنید. سمت راست پنجره، تصویر بزرگتر و توضیحات آن ظاهر می شود. روی  ok کلیک کنید تا نمودار روی اسلاید پاورپوینت ظاهر شود.

نمودار درختی در پاورپوینت
حالا می‌توانید اسمها را داخل کادرها (جعبه) تایپ کنید. روی هر جعبه Box کلیک کنید و اسم مورد نظرتان را بنویسید. سایز نوشته به صورت خودکار با سایز جعبه هماهنگ می‌شود.

کادرهایی (باکس) که لازم ندارید را می‌توانید حذف کنید. روی جعبه با موس کلیک-چپ کنید و دکمۀ  Delete روی صفحه کلید سیستمتان را بزنید.

در صورت لزوم می‌توانید باکس‌های جدیدی به نمودار اضافه کنید. برای این کار باید روی یک باکس‌ کلیک کنید تا کادر دور آن ظاهر شود.

ساختن نمودار درختی با اسمارت آرت

حالا روی زبانۀ Design  که روی نوار ابزار پاورپوینت در قسمت Smartart Tools ظاهر شده‌است، کلیک کنید. در نوار جدیدی که ظاهر می‌شود روی Add Shape در سمت چپ نوار کلیک کنید. اینطوری یک جعبه جدید به نمودارتان اضافه می‌شود.

حالا برای اینکه جعبه یا جعبه‌های جدید را در قسمت پایین، راست یا چپ (جای دلخواه) قرار دهید، باید روی فلش کنار Add shape  کلیک کنید تا گزینه‌های آن به صورت لیست کشویی ظاهر شود.

با انتخاب گزینۀ ADD shape after، جعبه جدید سمت راست همان جعبه‌ای که قبلش انتخاب کرده بودید، روی همان خط ظاهر می‌شود.

با انتخاب گزینۀ before Add shape، جعبه جدید سمت چپ همان جعبه‌ای که قبلش انتخاب کرده بودید، روی همان خط ظاهر می‌شود.

با انتخاب گزینۀ above Add shape، جعبه جدید بالای جعبۀ از قبل انتخاب شده، قرار می گیرد.

با انتخاب گزینۀ below Add shape، جعبه جدید در پایین جعبۀ از قبل انتخاب شده، قرار می‌گیرد.

طراحی چارت سازمانی با پاورپوینت

با انتخاب گزینۀ Add shape Assistant جعبۀ جدید میان جعبه‌ای که انتخاب کرده بودید و خط پایین‌تر قرار می‌گیرد.

وقتی جعبه را اضافه کردید، اسم مورد نظرتان را داخل آن بنویسید. برای افزودن جعبه‌های بعدی هم همین مراحل را تکرار کنید.

شما می‌توانید طرح و رنگ نمودار درختی را هم تغییر دهید و به دلخواهتان تنظیم کنید.

برای این کار روی نموداری که در اسلاید قرار گرفته‌است، کلیک کنید. وقتی آن را انتخاب کردید و فعال شد، حالا روی زبانۀ Design در همان نوار Smartart Tools کلیک کنید.

دیزاین نمودار درختی فامیلی

سمت راست نوار در قسمت  Smartart، شکل‌های مختلفی از جمله نمودار برجسته و … را می‌بینید. همینطور گزینۀ تغییر رنگ را می‌بینید. می‌توانید ظاهر نمودارتان را به سلیقۀ خودتان طراحی کنید.

تغییر رنگ نمودار درختی پاورپوینت

برای تغییر رنگ جعبه‌هایی که اضافه کردید، می‌توانید به صورت دستی با راست-کلیک روی جعبه و انتخاب Format shape  و سپس انتخاب  Fill، رنگ مورد نظرتان را اعمال کنید.

مراحل طراحی نمودار درختی با اسمارت ارت

یکی دیگر از امتیازهای طراحی نمودار درختی در پاورپوینت این است که می‌توانید نمودارها را به صورت فایل .jpeg ذخیره و چاپ کنید.

با پاورپوینت می‌توانید طراحی پرزنتیشن فوق‌العاده‌ای داشته باشید. تیم طراحی حرفه‌ای پرزنتا در خدمت شماست تا برای کسب و کارتان پرزنتیشن و گزارش عملکرد طراحی و آماده کند.

 

به اشتراک بگذارید

پاسخ