وقتی یک نرم افزار طراحی ارائه مثل پاورپوینت و کی ‌نوت را باز می‌کنید، اولین کاری که باید انجام بدهید انتخاب یک قالب آماده‌ی طراحی (تمپلیت) است.  احتمالاً شما هم مثل خیلی‌ها برای انتخاب یک قالب مناسب از میان ده‌ها قالب پیشنهادی پیش رویتان، سر در گم می‌شوید. امروز به شما کمک می‌کنیم تا با مقایسه‌ی چند اولویت، راحت‌تر قالب طراحی مناسب خود را بیابید.

انتخاب قالب مناسب طراحی پرزنتیشن

شاد و سرگرم‌کننده یا جدی و حرفه‌ای؟

زمانی که حرف از انتخاب تمپلیت می‌شود، یک عده تمایل دارند طراحی ارائه‌ای جذاب با ظاهری کمتر جدی داشته باشند و یک عده هم ترجیح می‌دهند تم جدی‌تری برای ارائه‌ی کارشان انتخاب کنند.
برای انتخاب طرحی جدی و حرفه‌ای یا طرحی هیجان‌انگیز و غیر جدی ، به نوع مطالب و مخاطبانتان توجه کنید و با توجه به لحنی که برای انتقال مطلب در نظر خواهید گرفت، تصمیم بگیرید کدام سبک قالب برای طراحی پاورپوینت شما مناسب تر است.
توصیه می‌کنیم برای طراحی پاورپوینت حرفه‌ای، هر دو سبک را ترکیب کنید؛ هر ارائه‌ای هم لازم است حرفه‌ای باشد و هم سرگرم‌کننده و جذاب به نظر برسد. بنابراین قالب پاورپوینتی انتخاب کنید که هر دو منظور را برآورده کند.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: قالب پاورپوینت – کسب و کار


محتوا یا تصویر؟

قبل از طراحی اسلاید پاورپوینت، باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید ارائه‌ای نوشته محور تهیه کنید یا تصویر محور؟ سپس تمپلیتی را انتخاب کنید که ظاهرش شما را به آنچه می خواهید برساند.
توصیه می‌کنیم به این نکته‌ی مهم توجه کنید که حافظه‌ی بصری مخاطبانتان قوی‌تر از حافظه‌ی شنیداری آنهاست؛ پس بهتر است به جای چینش گروهی از کلمات روی صفحه‌ی اسلاید، از عکس و تصویر برای بصری کردن مطلبتان کمک بگیرید.

بی حرکت یا  متحرک؟

بدون داشتن اطلاعات کافی درباره‌ی نرم افزارهای طراحی پرزنتیشن، استفاده از انیمیشن‌ در طراحی ارائه، دشوار است و احتمالاً پر اشتباه. قالب‌های آماده پاورپوینت با طراحی کاربر پسند، می‌توانند مسیر پویانمایی اسلایدهای پرزنتیشن شما را هموارتر و ساده‌تر کنند.
توجه کنید که هر محتوایی با انیمیشن‌دهی سازگار نیست؛ قالبهای ایستا و بدون حرکت برای برخی موقعیت‌ها کارآمدتر هستند. وقتی درست و به‌جا از قالبهای متحرک استفاده کنیم، انیمیشن‌ها ارائه‌ را پویا و باطراوت می‌کنند اما با استفاده‌ی غلط و نابجا، طراحی پاورپوینت شما آشفته و از مسیر اصلی منحرف می‌شود.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: باید و نبایدهای انیمیشن‌گذاری در پاورپوینت


چند توصیه

اگر یک قالب خوب به نظر نمی‌رسد، سراغ قالب بعدی و قالبهای بعدی بروید تا بالاخره طرح مورد نظرتان را (که هم پیش پا افتاده نیست و هم مخاطبانتان را جذب می‌کند،) بیابید.
زمان طراحی اسلایدهای پاورپوینت و انتخاب قالب آماده‌ی مناسب، به یاد داشته باشید که تمرکز مخاطبان باید روی شما و پیامتان باقی بماند.
انتخاب میان گزینه‌های مطرح شده ، به دو فاکتور بستگی دارد: مخاطب و شخص ارائه کننده؛  هدف اصلی ارائه‌ی یک مطلب، پشتیبانی از ارائه‌کننده برای برقراری ارتباط صحیح با مخاطبان و مشتری‌ها است. اگر یک ارائه نتواند شخص پرزنت کننده را حمایت کند، در جذب مخاطبان ناموفق خواهید شد؛ حتی زیبایی ظاهری  طراحی کارتان بی اهمیت جلوه می‌کند. موقع انتخاب قالب مناسب اسلاید حتماً به نتیجه و هدف مورد نظرتان خوب فکر کنید.
تیم پرزنتا با پیشنهاد قالب‌های مربوط به نمایش داده‌ها و کسب و کار،  آماده‌ی کمک به شما است تا ارائه‌ای حرفه‌ای و تمام‌عیار خلق کنید.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: قالب پاورپوینت – نمایش داده


برگرفته از: ethos3

به اشتراک بگذارید

پاسخ