چگونه فایل پاورپوینت را بدون اینکه فونت آن به هم بریزد، ذخیره کنیم؟ هنگام ذخیرۀ پاورپوینت با ذخیرۀ فونت در فایل، جلوی تغییر و به‌هم‌ریختگی پروژۀ پاورپوینت خود را بگیرید.
اگر بعد از طراحی پاورپوینت، بخواهید فایل ارائه را برای کسی بفرستید، ممکن است صفحه‌بندی Layout و فونت (قلم) به‌هم بریزد و درست اجرا نشود!
وقتی فایل ارائۀ پاورپوینت را روی سیستم عامل (ویندوز یا مک) کامپیوتر و لپتاپی غیر از خودتان می‌خواهید اجرا کنید، شاید قلم به‌کار رفته، در پاورپوینت شما نصب نشده باشد! بنابراین فونت خود سیستم جایگرین می شود که فرمت و فونت مطالب موجود در پرزنتیشن تغییر می‌کند!
بعد از پایان طراحی پروژۀ پاورپوینت، اگر بتوانید فونت مورد نظر خود را در فایل ارائه ذخیره کنید، می‌توانید از نمایش مستطیل‌های بی‌معنی به جای کاراکترهای ارائه جلوگیری کنید.
بعضی از نرم‌افزارهای آفیس، به شما اجازه می‌دهند که قلم به کار رفته در فایل Word، Excel و پاورپوینت خود را در فایل خروجی ارائه ذخیره کنید. اینطوری فایل پرزنتیشن شما در هر سیستمی به خوبی اجرا می‌شود و ظاهر آن به هم نمی‌ریزد.
با قرار دادن embeding فونت در فایل نهایی، فایل‌های شما بدون نیاز به نصب شدن روی سیستم جدید اجرا می‌شوند.

ذخیره فونت در فایل پاورپوینت، امبد کردن فونت در پاورپوینت، طراحی پورپوینت
نکاتی دربارۀ گذاشتن فونت در فایل پاورپوینت

در طراحی پاورپوینت حرفه‌ای می‌توانید از انواع فونت‌های رسمی یا فانتزی بر حسب نیازتان استفاده کنید. اما یادتان باشد برای اینکه بتوانید فونتی را در فایل بگذارید و به اصطلاح اِمبد embed کنید، فونت‌های true type و open type برای این کار مناسب هستند و می‌توانید آنها را در فایل ارائه قرار دهید. قلم‌های‌ صحیح فضای کمتری از حجم فایل ارائه را اشغال می‌کنند. وقتی قلم‌های به کار رفته در پرزنتیشن خود را همراه فایل می‌گذارید، زمان اجرای ارائه در هر سیستم و دستگاهی، دیگران این فونت‌ها را می‌توانند ببینند حتی اگر روی آن سیستم نصب نشده باشند.
وقتی یک فونت را در فایل پاورپوینت قرار می‌دهید، ترجیحاً از گزینۀ “embed only characters used in the presentation” استفاده نکنید! بهتر است که همه کاراکترهای طراحی شده در پاورپوینت را ذخیره کنید که کاربران دیگر هم بتوانند فایل را ویرایش کنند.

ذخیره فونت در فایل پاورپوینت، طراحی پاورپوینت
ذخیرۀ فونت پاورپوینت در ویندوز

برای قرار دادن فونت مورد نظرتان در پاورپوینت، برنامۀ پاورپوینت را باز کنید و روی تب فایل file کلیک کنید. در نوار ابزاری که سمت چپ صفحه باز می‌شود، روی گزینۀ options کلیک کنید. پنجرۀ جدید که باز شد، گزینۀ ذخیره save  را انتخاب کنید.
سپس این قسمت را پایین پنجرۀ جدید پیدا کنید: “Preserve fidelity when sharing this presentation” (به مفهوم حفظ و ثبات کار موقع به اشتراک گذاری ارائه).
گزینۀ قرار دادن فونت در فایل را تیک بزنید؛ در مرحلۀ بعد، بین دو گزینۀ پیشنهادی یکی را انتخاب کنید.

ذخیره فونت در پاورپوینت، طراحی پاورپوینت حرفه‌ای
گزینه اول
:
اگر برای ارسال فایل یا اجرای فایل در سیستم جدید با محدودیت حجم مواجهید، برای کاهش حجم فایلتان این گزینه را انتخاب کنید. البته حجم فایل کم می‌شود اما ویرایش با همان فونت به کار رفته در پرزنتیشن را محدود می‌کند.
گزینه دوم:
اگر می‌خواهید دیگران هم بتوانند فایل شما را ویرایش و ادیت کنند، از این گزینه کمک بگرید. اینکه به دیگران اجازه ویرایش و نگه داشتن فونت مورد نظرتان را بدهید، بهتر است. یادتان باشد حجم فایلتان بیشتر می‌شود. اگر محدودیت حجم فایل نداشتید، این گزینه بهتر است.
دکمه ok را بزنید و کار تمام است. فایل پاورپوینت شما در هر سیستمی با فونت دلخواهتان کار می‌کند. این روش برای پاورپوینت ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ و پاورپوینت ۳۶۵ کاربردی است.

قرار دادن فونت در پاورپوینت  ۲۰۰۷

برای ذخیرۀ فونت در پاورپوینت ۲۰۰۷، دکمۀ آفیس office را انتخاب کنید. گزینۀ «ذخیره به عنوان» یا همان save as را بزنید. در نوار ابزار جدید که باز می‌شود، گزینۀ save options را انتخاب کنید. کنار عبارت “embed fonts in the file” تیک بزنید و یکی از دو گزینۀ پیشنهادی را انتخاب کنید. حالا پاورپوینت شما آمادۀ اجرا است.

ذخیرۀ فونت در پاورپوینت ۲۰۱۹ و ۳۶۵ برای مک

تا همین اواخر مایکروسافت برای قرار دادن فونت در  پاورپوینت مک (سیستم عامل اپل)، راهکاری نگذاشته بود. اما حالا می‌توانید از این ویژگی برای طراحی یک پاورپوینت حرفه‌ای استفاده کنید.
برای ذخیرۀ فونت، فایل پاورپوینت خود را باز کنید. روی تب پاورپوینت کلیک کنید و در منویی که باز می‌شود، گزینۀ تنظیمات preferences را انتخاب کنید.
در پنجره‌ای که باز می‌شود، در قسمت خروجی و به اشتراک‌گذاری  Output and sharing، گزینۀ سیو (ذخیره) را انتخاب کنید. از اینجا به بعد، بقیه مراحل شبیه نسخۀ ویندوز است. در قسمت فونت‌گذاری font embeding، یکی از دو گزینه را انتخاب کنید.

ذخیره فونت در فایل پاورپوینت مک، طراحی پاورپوینت
حالا فایل پاورپوینت شما به راحتی و بدون هیچ مشکلی در هر سیستم اجرا می‌شود.

گذاشتن  فونت در فایل اکسل

متأسفانه برنامۀ اکسل excel ویژگی گذاشتن و ذخیرۀ فونت در فایل را ندارد. برخلاف برنامه‌های ورد word و پاورپوینت، نمی‌توانید فونت را مستقیماً به خود فایل اکسل وارد کنید، اما می‌توانید این راهکار را پیاده کنید:
فونت را در برنامۀ ورد بگذارید. سپس اطلاعات خود را از اکسل به ورد منتقل (کپی) کنید. سپس فونت را مشابه روشی که برای پاورپوینت گفته شد، در فایل جدید (اطلاعات وارد شده از اکسل) جاگذاری embed و ذخیره کنید. برای اینکه فونت‌ها ثابت و بدون تغییر باقی بمانند، شما باید اطلاعات اکسل را در word نگه دارید.

مشکلات ذخیرۀ فونت در فایل پاورپوینت

آیا فونت شما نصب شده‌است؟

بعد از طراحی پرزنتیشن و قبل از ارسال و اجرای آن، مطمئن شوید فونتی که می‌خواهید در فایل قرار دهید، نصب شده‌است. روی فونت انتخابی، دو بار کلیک کنید و وقتی فونت به نمایش در می‌آید، با انتخاب گزینۀ نصب Install از این مسئله مطمئن شوید.

آیا فونت هنوز کار نمی‌کند؟

ممکن است سازندگان فونت (قلم)، گزینه‌های پیش‌فرضی برای قلم‌های خود در نظر بگیرند. بعضی فونت‌ها قابل جاگذاری embedded font نیستند! بعضی فونت‌ها هم می‌توانند ویرایش‌شدنی editable، نصب شدنی و … باشند.
برای اینکه ببینید نوع فونت شما چیست، در سیستم عامل ویندوز به کنترل پنل control panel بروید و روی فونت کلیک کنید تا نوع فونت به نمایش در بیاید. با کلیک روی فونت و یا انتخاب گزینۀ Option، سطح اِمبد شدن (قرارگیری) فونت را ببینید.

قرار دادن و ذخیره فونت در فایل پاورپوینت، طراحی پاورپوینت 2019 ویندوز 10


(نمایش نوع فونت در ویندوز ۱۰)

آیا حجم فایل شما بیشتر شده‌است؟

فایلی که فونت انتخابی خود را در آن قرار می‌دهید، حجم بیشتری پیدا می‌کند. افزایش سایز فایل موجب می‌شود که در بعضی سیستم‌ها، فایل ارائۀ پاورپوینت دیرتر و کندتر باز و اجرا شود. بعضی اوقات هم ارسال و اجرای فایل با مشکلاتی مثل کمبود جا در سیستم مقصد، مواجه می‌شود!

  • خارج کردن فونت از سیستم عامل ویندوز

اگر می‌خواهید فونت‌های ذخیره شده را از فایل پاورپوینت خارج کنید، باید تنظیمات آن را تغییر دهید و تیک قسمت “embed fonts in the file” را بردارید. سپس، در منوی پاورپوینت، از گزینۀ فایل به تنظیمات options بروید و فایل را ذخیره کنید. یکبار فایل را ببندید و دوباره باز کنید. خواهید دید که یک فونت متفاوت، جایگزین فونت مورد نظر شده‌است.

  • خارج کردن فونت از سیستم عامل مک

فایل پرزنتیشن را باز کنید. در منوی پاورپوینت، گزینۀ تنظیمات preferences را انتخاب کنید. زیر عبارت «خروجی و اشتراک»، گزینۀ ذخیره را بزنید. زیر قسمت embed fonts، تیک گزینه را بردارید. فایل ارائه شده را ببندید. دفعۀ بعد، قلم‌های جاگذاری‌شده embedded نمایش داده نمی‌شود و فونت انتخابی سیستم جای آن را می‌گیرد.

  • فونت را خارج کرده‌ام اما پاورپوینت می‌گوید هنوز همانجاست!

گاهی بعد از ریموو remove کردن فونت از فایل پرزنتیشن، ممکن است با این پیغام در پاورپوینت مواجه شوید که فونت در دسترس نیست! در این شرایط، گزینۀ ذخیره save را انتخاب کنید و کارتان را ادامه دهید.
برای دیدن مطالب بیشتر در ارتباط با آموزش گذاشتن فایل‌های صوتی و ویدیویی و دیگر ترفندهای ارائه، مطالب وبلاگ پرزنتا را دنبال کنید.


پیشنهاد می‌کنیم ببینید: آموزش صداگذاری در پاورپوینت ۲۰۱۶


 

به اشتراک بگذارید

پاسخ