در طراحی پاورپوینت وقتی می‌خواهید همۀ اسلایدها، قلم (فونت) و آرم (لوگو)ی یکسان داشته باشند، می‌توانید تغییرات دلخواه خود را در یک اسلاید به نام «اسلاید مستر» اعمال کنید و اسلایدهای هم‌شکل داشته باشید.

اسلاید مستر

در نوار بالای پنجرۀ پاورپوینت، روی ویو View کلیک کنید؛ در زبانۀ باز شده، دکمۀ «Slide Master» را انتخاب کنید. این گزینه، سمت چپ نوار بالای پنجره قرار دارد.

اسلاید مستربا این کار نمای جدیدی به اسم اسلاید مستر باز می‌شود؛ می‌توانید با کمک گزینه‌های موجود، تغییرات دلخواه خود را اعمال کنید.
در تصویر زیر، صفحۀ پاورپوینت مک Mac را می‌بینید:

پاورپوینت مک
وقتی اسلاید مستر را ویرایش Edit می‌کنید (چیزی به آن اضافه یا از آن کم می‌کنید)، یک الگوی ثابت و تکرارشونده، در بقیۀ اسلایدهای زیرمجموعۀ آن Layout  می‌سازید. همۀ اسلایدهای «لی‌اوت»، دارای فونت، تصویر و لوگوی مشابه اسلایدمستر پاورپوینت هستند.
نکتۀ مهم این است که با انتخاب گزینۀ مستر لی‌اوت Master Layout در نمای مستر Master View ، بیشترین تغییر در اسلاید مستر اتفاق می‌افتد نه در اسلایدهای لی‌اوت. وقتی دیگران در نمای معمولی Normal View روی طراحی پاورپوینت شما کار می‌کنند، نمی‌توانند تغییراتی را که شما در حالت مستر اعمال کرده‌اید، حذف یا اصلاح کنند.
حالا اگر بر عکس این مورد اتفاق بیفتد، چه باید کرد؟
فرض کنید موقع طراحی اسلاید پاورپوینت، شما در نمای نرمال کار می‌کنیدو نمی‌توانید عکس یا نوشته‌ای را جابه‌جا یا حذف کنید! احتمالاً چیزی که می‌خواهید ویرایش کنید، در اسلاید مستر تعریف شده‌است؛ پس باید در نوار View بالای صفحۀ پاورپوینت، گزینۀ اسلاید مستر را به جای گزینۀ نرمال، انتخاب و فعال کنید.

توجه

در یک طراحی حرفه‌ای، اسلاید مستر و اسلایدهای لی‌اوت را باید قبل از طراحی اسلایدهای دیگر ساخت. اینطوری، تمام اسلایدهایی که به پرزنتیشن خود اضافه می‌کنید، بر اساس همان الگوی انتخابی شما هستند. اگر اسلاید الگو (مستر) را بعد از طراحی بقیۀ اسلایدها اِدیت کنید، آن وقت مجبورید که تمام این تغییرات را در نمای معمولی (نرمال) روی اسلایدهایی که ساختید دوباره اعمال و ذخیره کنید!


پیشنهاد می‌کنیم ببینید :  طراحی پاورپوینت حرفه‌ای برای کسب و کار


تم

تم Theme مثل یک پالت نقاشی است؛ پالتی از رنگ‌ها، فونت‌ها و افکت‌های ویژه‌ای مثل سایه‌ها Shadows، انعکاس‌ها Reflections، افکت سه‌بعدی و … که یکدیگر را تکمیل می‌کنند. این تم‌های از پیش‌طراحی‌شده را با انتخاب دکمۀ دیزاین Design، روی نوار بالای صفحۀ پاورپوینت می‌توانید پیدا کنید.
هر تمی که در طراحی ارائۀ خود استفاده کنید، شامل یک اسلایدمستر و لی‌اوت‌های مرتبط با آن است.
نکتۀ مهم اینکه، اگر بیشتر از یک تم را در طراحی اسلایدها انتخاب کنید، آن وقت چند اسلاید مستر مختلف با لی‌اوت‌های بیشتر در اختیار‌ خواهید داشت.

تم


پیشنهاد می‌کنیم ببینید : تهیه چک لیست، قبل از طراحی پاورپوینت


اسلاید لی اوت

در نمای مربوط به اسلاید مستر می‌توانید لی‌اوت‌ها را ویرایش کنید. هر تم پاورپوینت، چند لی‌اوت دارد. آن اسلایدهایی را انتخاب کنید که برای محتوای شما مناسبتر هستند؛ بعضی از این اسلایدها برای نوشته و بعضی هم برای تصویر و نمودار (گرافیک) کاربرد دارند.
در نمای نرمال، می‌توانید لی‌اوت‌های مربوط به اسلاید خود را انتخاب کنید.

اسلاید لی اوت
هر اسلاید لی‌اوت طراحی متفاوتی دارد؛ کادر عنوان، تصویر، تاریخ و … که ممکن است در همۀ اسلایدها نیاید یا جای آن در هر اسلاید تغییر کند.
در زیرمجموعۀ هر اسلاید مستر، یک اسلاید لی‌اوت عنوان Title Slide Layout وجود دارد. هر تم، جا و محتوای کادرهای درون این اسلاید را به صورت مجزّا با رنگ، فونت و افکت متفاوت تنظیم می‌کند. در تصویر زیر، دو اسلاید پاورپوینت را می‌بینید که با دو تم متفاوت تنظیم شده‌اند: اسلاید سمت راست با تم انتگرال Integral و اسلاید سمت چپ با تم ساده Basis.

تم ساده- تم انتگرال

موقع طراحی پاورپوینت، ظاهر هر اسلاید را با کمک زبانۀ اسلایدمستر به دلخواه خود تغییر دهید. به نمای معمولی (نرمال) پرزنتیشن بروید. هر اسلایدی که بعد از این، اضافه کنید، تغییرات مورد نظر شما را منعکس خواهد کرد.
نکتۀ مهم اینکه، اگر در ارائۀ پاورپوینت شما، اسلایدهایی با لی‌اوت سابق وجود دارد باید تغییرات جدید را دوباره روی آنها اعمال کنید.
مطالب آیندۀ ما را دنبال کنید تا دربارۀ طراحی پاورپوینت حرفه‌ای، ساختن مستر پاورپوینت و ترفندهای ارائه بیشتر بخوانید.

برگرفته از : Office

به اشتراک بگذارید

پاسخ